Vi börjar definitivt kĂ€nna vĂ„rens lockrop och upplever att solens styrka Ă„ter drar upp sina vĂ€rmereglage. Kanske vĂ€cks ocksĂ„ andra tankar och rutiner till liv – sĂ„som att vi tror att vi behöver komma i form för att passa in i vĂ„ra mentala versioner av dom valda sanningar vi skapat om oss sjĂ€lva?
MissförstÄ oss rÀtt, vi sÀger inte att det Àr nÄgot fel i att vilja komma i form, utan det vi vill belysa Àr varför du vÀljer att komma i form. Vi jagar tyvÀrr ofta en bÀttre fysik för att passa in i samhÀllets olika sammanhang, för att vi ska duga i andra mÀnniskors vÀrderande ögon.
Den enda anledningen som vi anser vara hĂ„llbar Ă€r just att göra det för sin egen skull, och det lĂ„ter kanske enkelt och klyschigt… men alla vi som har mött vĂ„ra egna vĂ€rderande tankar om vad som Ă€r rĂ€tt eller fel – snyggt eller fult, vet hur stor utmaning man kan stĂ„ inför.
Att gĂ„ in pĂ„ ett gym för första gĂ„ngen med vĂ„rt förprogrammerade tankesĂ€tt som vi sjĂ€lva varit med om att skriva… för om vi inte redan har den dĂ€r vĂ€ltrĂ€nade kroppen och de dĂ€r rĂ€tta klĂ€derna och vet vad vi ska göra för övningar… sĂ„ kĂ€nner vi kanske oss vilsna och vill egentligen bara fly dĂ€rifrĂ„n.
Visst, vi kan trotsa dessa tankar och kÀnslor som dyker upp, men Àr det vÀrt priset? Vi tror nÀmligen, att vi efter ett tag riskerar att hamna i samma mönster som de som redan vÀrderar, och missar att det INTE handlar om att skaffa den sÄ kallade perfekta kroppen och vinna beundrande blickar frÄn andra mÀnniskor (som sedan Àger rÀtten att vÀlja om du ska mÄ bra eller dÄligt!?).
För sÄ kan det bli om vi behöver bli godkÀnda av andra för att duga som mÀnniskor. NÀr vi förstÄr vÄr gamla tankar om hur vi ser pÄ trÀning sÄ Àr det sÄ mycket lÀttare att vÀlja in nya/andra tankar!
Vi Ă€lskar vĂ„rt arbete dĂ€rför att vi ser hur stor skillnad vi kan göra med ofta smĂ„ justeringar! Vi möter dig dĂ€r du Ă€r och ger dig dina verktyg som gör din hĂ„llbara utveckling möjlig. Vi ser fram emot att inspirera dig att göra resan till en version som du mĂ„r bra i pĂ„ riktigt! Hos oss Ă€r GLĂDJEN till trĂ€ning viktig! ?
Wow! Det blev en vÀldigt lÄng text denna gÄngen, men vi tycker det Àr sÄ viktigt att belysa innehÄllet dÄ vi Àlskar att ge er en chans att skapa nya tankar om vad trÀning kan innebÀra!
Varmt vÀlkommen till nya roliga kurser vecka 11!
Med vÀrme, Mats & Rebecka
2 Comments
Diana Elfving
Hej! Jag skulle vilja bli informerad om nÀr ni startar nya kurser. KÀnner att jag behöver komma igÄng med nÄgon trÀning.
Tackar pÄ förhand.
Mats
Hej Diana!
Va roligt att du Àr intresserad av vad vi har att erbjuda! ?
Vi kommer i veckan lÀgga ut vÄrt sommarkort som gÀller juli & augusti.
För 1295kr sÄ har du ca 80 klasser att vÀlja pÄ.
Ett utmÀrkt tillfÀlle att testa vad vi har i vÄrt utbud.
VÄra vanliga kurser startar igen början av september.
Om du vill sÄ Àr du varmt vÀlkommen att ringa oss i dag, sÄ kan vi lÀttare ge dig info om vÄr studio.
Kram Mats & Rebecka